ثبت مشاور

حواشی هفته دوم ليگ جهاني واليبال

تاریخ : 1396.03.20
نویسنده : Fara Volleyball
نظرات : 0

فراوالیبال : هفته دوم ليگ جهاني واليبال از روز گذشته به ميزباني تهران برگزار شد.

 

 

لیگ والیبال

 

تيم‌هاي آرژانتين، صربستان و بلژيک به تهران آمدند تا در پايان بازي‌هاي اين هفته، تکليف جدول رده‌بندي و وضعيت تيم‌هاي صعود‌کننده تا حد زيادي مشخص شود. اين هفته يکي از سخت‌ترين هفته‌هاي مسابقات ايران خواهد بود زيرا بلژيک شگفتي‌ساز هفته اول که صربستان و آمريکا را شکست داده بود در تهران است؛ آرژانتيني که با ولاسکو هميشه مقابل ايران عالي بازي مي‌کند و صربستان، قهرمان دوره گذشته ليگ جهاني که يک‌بار ديگر به روزهاي اوج خودش بازگشته است. اما نکته جالب توجه اینکه اين تيم ايران را از تيم هفته گذشته متمايز مي‌کند، ترکيب جديدي است که ايگور کولاکويچ مونته‌نگرويي براي بازي‌ها در نظر گرفته و بازگشت سيدمحمد موسوي مهم‌ترين نکته آن است؛ ستاره‌اي که به‌دليل مصدوميت از ترکيب کنار گذاشته شد اما در غياب پزشک تيم ملي و عدم اطلاع‌رساني بابت روند درماني او حالا موسوي يک‌بار ديگر به ترکيب بازگشته است. 
مرور اخبار هفته اول
پس از اينکه سيدمحمد موسوي اعلام کرد در ترکيب تيم ملي نخواهد بود و مصدوميت را دليل اين کناره‌گيري عنوان کرد، «وقايع‌اتفاقيه» مطلبي منتشر کرد و در آن آورد: «موسوي قبلا هم زمزمه‌هاي استراحت را سر داده بود. او در بعضي از جمع‌هاي واليبالي معترض شده بود که چرا همه بازيکنان بزرگ بايد استراحت کنند ولي ايراني‌ها نه. با اين تصميم موسوي و حرف‌هايي که قبلا زده بود، شايعاتي مطرح شده؛ اينکه تصميم او براي پاره‌وقت بازي‌کردن جدي است. اينکه در بازي‌هايي که خارج از ايران است، تيم را همراهي نمي‌کند ولي در ايران که تيم تماشاگر دارد، به ميدان مي‌رود. اين شايعه را اين‌طور توجيه مي‌کنند؛ اينکه بازيکناني نظير موسوي که هم المپيک ديده و هم در ليگ جهاني و جام‌جهاني حضور داشته، اشباع شده و از نظر رواني خيلي نيازي به حضور ثابت در تيم ملي ندارند؛ البته خستگي جسماني آنها هم قابل تأييد است. بازي‌هاي پي‌درپي و سنگين، فشار زيادي به آنها وارد کرده اما اين توضيحات براي بعضي‌ها قابل‌قبول نيست؛ اينکه چرا بازيکن تصميم مي‌گيرد کي بازي کند و کي بازي نکند. از نظر اين منتقدان، اين کار موسوي، مصداق بارز بازيکن‌سالاري است. شايد بهتر بود موسوي هم مثل شهرام محمودي که بعد از دعوت به اردوي تيم ملي، عذر خواست و به استراحت رفت و در تمرينات تيم ملي هم شرکت نمي‌کند، براي يک سال استراحت مي‌کرد.»
تحقق يک پيش‌بيني
براي آغاز هفته دوم که بازي‌هاي تيم ملي واليبال ايران در تهران برگزار مي‌شد به نظر مي‌رسيد موسوي قصد بازگشت دارد زيرا بازي مقابل تماشاگران ايراني و بازي در جو آزادي براي هر بازيکني اهميت بسيار بالایی دارد اما نه اين‌طور که در سفرهاي خسته‌کننده آنها کنار تيم نباشند و در بازي‌هايي که ايران ميزبان ليگ جهاني مي‌شود آنها به ترکيب بازگردند. بااين‌حال، همان‌طور که پيش‌بيني مي‌شد، موسوي به‌جاي مصدوميت بيشتر نيازمند استراحت بود و بازي مقابل تماشاگران خودي، انگيزه‌اي است که يک باريکن خود را به جمع ملي پوشان اضافه کند. بااين‌حال، ستاره تيم ملي واليبال ايران به هر دليلي يک‌بار ديگر به جمع ملي‌پوشان اضافه شد تا حضور او به روند امتيازگيري و صعود تيم کمک بسياري کند. 
يک تغيير اجباري
دو اتفاق بسيار تلخ و شيرين در فاصله کمتر از يک ساعت براي تيم ملي واليبال ايران در بازي مقابل لهستان افتاد. اتفاق تلخ اينکه، آرنج سامان فائزي با چشم مجتبي ميرزاجانپور برخورد شديدي پيدا کرد و دريافت‌کننده تيم ملي مستقيما راهي بيمارستان شد. اتفاق شيرين هم پيروزي بر تيم مدعي لهستان با تعدادي بازيکن کم‌تجربه بود که جرياني تازه را وارد واليبال ايران در رده ملي کرد. پس از مصدوميت ميرزاجانپور، پزشک تيم ملي اعلام کرد او براي بهبودي کامل نياز به يک هفته استراحت دارد و اين يعني او هفته دوم نخواهد بود. از طرفي ديگر کولاکويچ هر 5 دريافت‌کننده خود را به لهستان برده بود و ديگر بازيکني جايگزين در اين پست ندارد. پس حالا که نمي‌توان دريافت‌کننده‌اي به تيم اضافه کرد، موسوي به سر جاي خود برخواهد گشت تا ايران با چهار دريافت‌کننده، چهار دفاع وسط، دو پاسور، دو پشت خط زن و دو ليبرو، هفته دوم را آغاز کند. بااين‌حال، شايد اگر آن مصدوميت براي ميرزاجانپور پيش نمي‌آمد و ترکيب تيم به اين حد برهم نمي‌خورد موسوي هم شانس بازگشت به تيم ملي را نداشت اما تمام اين مسائل دست به دست هم دادند تا تيم ملي واليبال ايران، يک‌بار ديگر ستاره خود را در اختيار داشته باشد. 
ترکيب اين هفته
ايگور کولاکويچ، سرمربي تيم ملي واليبال ايران کمترين تغييرات را در ترکيب خود داد و فقط يک جابه‌جايي غير‌عمدي اتفاق افتاد که در نهايت سيدمحمد موسوي، جايگزين مجتبي ميرزاجانپور شد. تمام بازيکنان ايران در هفته دوم ليگ جهاني را سعيد معروف، فرهاد سال‌افزون، رضا قرا، امير غفور، فرهاد نظري‌افشار، فرهاد قائمي، ميلاد عبادي‌پور، محمدجواد معنوي‌نژاد، سامان فائزي، عادل غلامي، مسعود غلامي، سيدمحمد موسوي، مهدي مرندي و مصطفي حيدري تشکيل خواهند داد و ايران تصميم دارد نهايت امتيازات ممکن را از اين سه ديدار بگيرد تا شانس خود را براي صعود همچنان زنده نگه دارد.

 

 

 

 

 

 

 

وقایع اتفاقیه

کلید واژه ها :
نتایج لیگ والیبال
دسته بندی :  والیبال آقایان

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا